
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.1 mm |
| Width | 14.1 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 2.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 57 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 57 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 130
Distributors
pcbx
Unit Price$2.13390
Ext.Price$2.13390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.13390 | $2.13390 |
| 10 | $1.69618 | $16.96180 |
| 25 | $1.40807 | $35.20175 |
| 50 | $1.39561 | $69.78050 |
| 100 | $1.38327 | $138.32700 |
| 300 | $1.37180 | $411.54000 |
| 500 | $1.36043 | $680.21500 |
| 1000 | $1.34915 | $1349.15000 |
| 3000 | $1.33796 | $4013.88000 |
| 5000 | $1.32685 | $6634.25000 |
